Terassi ehitamine.

Terass tuli immutatud puidust, kruvivaivundamendile, suuruseks  5,2×5,4 meetrit. Ehitamise aeg 21 maist  1 juunini. Tegijaks ehitusamatöör Mart. Orienteeruv hind 1500 eurot.Panen terassi ehitamise kirja lühidalt ja etapi kaupa ning üritan ka põhjendada meie valikuid ja jagada soovitusi.

1. Vundamendiks valisime 1 meetrised kruvivaiad, et ulatuks maapinna külmumisipiirist allapoole. Ostsime Aldermanist  6  kruvi KSF U 91x1000mm (U-kinnitus 91mm hargivahega), hind 27 EUR. http://www.alderman.ee/?id=121&lang=2 Maja ümbruses on pinnas kruusane  ja kõva, aga siiski üks mees suudab need vaiad maasse keerutada. Kruvivundament sai valitud ka seetõttu et terassi alla jääv maa on kerges kaldes ja maja vundament on suhteliselt kõrgel.

kruvivundament

2. Pinnasele terassi alla panime geotekstiili, et vältida taimede läbi kasvamist. Geotekstiilile vedasime esteetilisel eesmärgil õhukese kihi killustikku.

geotekstiilile killustik

3. Alusroovituseks ostsime puukeskusest immutatud prussid 50x100mm ja 50x150mm.  Suuremad 2 tk koos läksid sammuga 160 cm kruvivundamendi peale ja väiksemad sammuga 45 cm risti suuremate peale. Alusroovituse ehitasime maapinnast nii 40 cm kõrgusele ja isoleerisime vundamendist hüdroisolatsiooni tõkkega, milleks oli Icopal. Enne laudise panekut loodisime sirgeks, aga jätsime piki laudist väikese kalde, et vesi terassilt ära voolaks. Saetud otsad peitsisime üle Impraga.

alusroovitus

4. Vedasime valgustuse juhtmed. Valgustid on terassi sisse süvistatud välitingimustesse mõeldud leedlambid. Ostsime Bauhausist ja 4 tükki maksid 36 eurot. Lisaks tegi Mart terassile ka pisitkupesa, kui mingi masina tarbeks õue elektrit vaja.

5. Terrassilauaks immutatud ja hööveldatud laud, üks pool rihveldatud. Mõõdud  28x120mm. Panime rihveldatud poole ülespoole, et ei oleks talvel libe ja enamus laudu oli nii  tehtud, et südamikupool oli suunaga rihveldatud poolele. Mulle oleks meeldinud sile laudis rohkem-palja jalaga on käia mõnusam, lisaks rihveldatud laudis kogub pagudesse prahti ja teeb õlitamise  ebamugavamaks ja lisaks mingist ajakirjast lugedes oli mainitud ka, et rihveldatu pind  peab olema allpool veeninade tekkimise tõttu.  Lauad panime 6-7 mm vahedega, sest puidule peab välitingimustes jääma ka paisumis- ja kahanemisruum. Kinnitamiseks kasutasime ilmastikukindlaid ESSVE 4,8 x57 terassikruve.

Tagantjärele tarkus on see, et lauad oleks võinud olla kõik ühtmoodi kuivad. Meie terassilauad seda polnud ja kuivades jäid laudade vahed palju laiemad kui 5 mm
ja veel ebaühtlased ka. Teiseks tuleks aegajalt mõõdulindiga kontrollida, kas lauad on sirgelt, ainult sellest 5mm vahemiku jälgimisest ei piisa, sest ka lauad pole tegelikult ühelaiused.

laudis

6. Terassi sisse tegi Mart panipaiga, kuhu saab talveks ära paigutada nt labida, reha, ämbrid  ja muud aiatööriistad.

7. Terassi sisse ehitas Mart lapsele liivakasti. Liivakasti siseseinad kattis Icopaliga, põhja panime topelt geotekstiili ja sisse mahtus pool 45 kotti a 25 kg kott 0,8 fraktisooniga liiva.  Kui terassilaudadest kaas on kinni, siis ei paista liivakast üldse välja ja kassid ei pääse sisse ja veekindel vineer on terassilaudadest kaane all, seega ei pääse ka muu praht liivakasti.

liivakast

terass peaaegu valmis

terass vasakult, trepp pole veel valmis

ülaltvaade valmis terassile

Nüüd parempoolne vaade terassist algusest peale.

tugitalad, mille peale roovitus. Geotekstiil on pandud ja kruusa veetakse peale

alusroovitus ja kallete rihtimine

terassi laudise panek

trepi tegemine

terass valmis

valgustid põlevad

liivakast lahti

liivakast

Rubriigid: MAJA EHITUS, remont, terassi ehitus, sildid: . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

14 Responses to Terassi ehitamine.

 1. Stiina ütles:

  Väga innovaatiline lahendus ja muidugi tänuväärne, et olete selle terrassi püstitamise niimoodi naelast tervikuni jäädvustanud!

 2. Pingback: reedel | Maaeluprojekt

 3. tulevane terrassi ehitaja ütles:

  Kuidas see kruvivundament ka vastu on pidanud

  • elerila ütles:

   Pole senini probleeme olnud. Terass pole ära vajunud ja pole ka muudel pöhjustel parandamist vajanud. Praegu oleme veel rahul. Talvekylmad pole kruvivundamendile midagi teinud.

 4. Antti ütles:

  Kena terass, ise tehtud hästi tehtud. Tänud, et netti panite, isetegijatele mitmeid vihjeid ja nõuandeid!

 5. siim ütles:

  Kas siianii kõik ok? Külmaga ei mängi?

  • elerila ütles:

   Siiani probleeme pole, ei köigu, kalle pole muutunud. Kruvivundamenti oleme ka mujal rohkem kasutama hakanud ja oleme rahul. Terassivalgustuslambid on hakanud yles ytlema, kuigi olid just öue möeldud LED-id ja terassilauad ajavad vaiku välja ja ölitamise protseduur on tyytu. Need on ainsad negatiivsed kyljed.

 6. Ruslan ütles:

  Läheb ka kohe terrassi ehitamiseks. Erinevuseks on kruvivundamendi pikkus, sai valitud 1,3m pikkused kruvid Aldermanist, et ikka kindlalt alla külmumispiiri saaks. Põhjenduseks on kõrguse puudus ja uks. Ukse ja terrassi vahele jääb 1cm vahe ainult, ja kui terrass peaks kasvõi natukenegi külmaga kerkima, ei saagi ust lahti. Teiseks erinevuseks on aluskarkassi prussid. Kuna, nagu juba mainisin, on kõrgus maapinnas väike, ei mahuks 50×150 prussid mitte kuidagi ära. Tuleb leppida 50×100 topelt prussidega, usun et jääb kandma ja ei jää süldiseks. Kolmandaks erinevuseks on pruun terrassi laud 120×28.

 7. Panipaik ja liivakast on tõesti väga leidlikud lahendused, kuid rihveldatud lauast liivaterade kätte saamine võib olla päris tülikas. Vaigu probleem tuleb ette paljudel ja see on tõesti päris tülikas. Terrassilaudade puhul peab ikka õige puiduvaliku tegema.

  • elerila ütles:

   Terassi puhastamine liivast on üllatavalt kerge suruõhu kompressoriga. Enne õlitamist on see hädavajalik. Muidu aitab tavaline pühkimine ka.

 8. Kaarel ütles:

  Plaanin ka alustada terrassi ehitusega lähikuudel. Väga lahe, et selle olete kogu protsessi detailselt jäädvustanud ja teistega jaganud. Tänud selle eest! Mulle meeldib mõte panipaigast terrassi all. Kas sellest luugist ja panipaigast ka mõnda pilti oleks võimalik jagada? Ma ei kujuta ette kui hästi ja kui täpselt õnnestub luugi sobitamine, et see istuks võimalikult täpselt oma kohale ja et teda oleks samas siiski võimalik avada. Lisaks, et ta see ka silma ei riivaks. Kuidas teil see õnnestus?

  • elerila ütles:

   Panipaik on hetkel kinni jäätunud ja ei saa pilte teha. Seega panipaika saab panna asju, mis kannatavad talvel õues olemist. Lund peale ei saja, aga külm on ikka. Eriti sageli me seda panipaika lahti ei viitsi võtta. Peidetud inged liikumisel ei häiri ja avame konksuga. Paneme vajadusel konksu laudade vahele ja tõstame luugi lahti. Püsivat käepidet küljes ei ole. Silmaga tõesti luuki terassist ei erista. Enne sai terassilauad maha sobitatud ja servast lisalaudade ( mitte terassitalade) külge kinni kruvitud ja siis alles need pikad lisalauad läbi saetud ja kujuneski luuk, mis sobitus terassi. Seega me ei teinud enne luuki eraldi valmis, mida oleks pidanud hakkama terassi sisse sobitama.

 9. Ruslan ütles:

  Tere. Kas äkki saaks pilte tänapäevast, ehk kuidas on väljanägemine nüüd, aastate möödudes muutunud?

 10. jaan ütles:

  Kui kruvivaiu ei raatsi kasutada ja terrass ei ole maast kõrgel, siis odavam kuid ikkagi lihtne talade paikaloodimisviis on kaevata augud, (augu põhja panin lapiku kivi) sinna vihmaveetorust või kanalisatsionitorust ülejäänud jupid, võib ka lihtsalt papist toru keerata, pinnas toru ümber tagasi täita (fikseerib toru juba paika) , seejärel prussikingad alumise tala külge ära kinnitada ja tala mujalt toetades paika rihtida nii, et prussikingade armatuurvarraste otsad ripuvad neis torudes. Ning seejärel torud segu täis valada. Kui vaja, ka lisa armatuurijuppe segusse lisades.
  Materjalijääkide taaskasutus!
  Tegin maale saunale mõlemasse otsa terrassid. 13 aastat ja siiani OK. Minul külmakerkeid pole olnud.

  Ühe otsa terrassi tegin õpetuste järgi ja sai igavesti tugev, teise tegemisel vähendasin talade arvu 2x ja asendasin üle ühe talad lihtsalt põõnaga mis kannavad lauale astumise koormuse naaberlauale üle. Talade ja kandepostide materjalikulu tunduvalt väiksem, kuid on tunda, et on nõrgem. Elamu terrassi puhul ei tasuks nii palju koonerdada, ehk 1,5 korda? Abihoonele käib küll.

  Linnas majaterrassi tegemisel ei tahtnud, et kruvid üldse näha jäävad ja kruvisin taladele 5×5 cm lisalipi kõrvale ning kinnitasin terrassilauad üldse altpoolt üles kruvides. Ainult eelviimane laud sai kruvitud ülevalt alla (viimane oli müüritise ääres ja sealt pilust poleks mahtunud eelviimast altpoolt kruvima)

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s